Sıkça Sorulan Sorular

Ürünlerimiz hakkında aklınıza takılan soruları bu bölümde cevaplıyoruz.

Dimsam Çay Ürünleri hakkında sıkça sorulan sorular

Karadeniz bölgesinden

Havale / Eft ve kredi kartıyla ödeme yöntemi ile satın alabilirsiniz.

Evet toptan sipariş verebilirsiniz. İletişim sayfamızdaki bilgilerden yararlanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu konu tamamiyle dilden dile dolanan bir şehir efsanesidir. Çay içince uykunun kaçması kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir fakat bunun olma ihtimali genelde düşüktür. Çayın içinde tein ve kafein var bunlar uyku kaçıran uyaranlardır ama günlük yaşantımızda o kadar çok kafein alıyoruz ki artık bünyemiz alışıyor ve daha az tepki veriyor yani bu yüzden bir bardak ya da daha fazla çaydan bir şey olmaz.

Hem yeşil çay hem de siyah çay aynı kamelyanın (Camellia Simensis) yapraklarından yapılır. Siyah çay ile yeşil çay arasındaki fark, üretim teknolojisinde yatmaktadır. Yeşil çay neredeyse fermente edilmemiş çaydır. Öte yandan, siyah çay fermente bir çaydır ve üretim süreci biraz karmaşıktır.

Bergamot, aşağıda belirtildiği gibi turunçgillerden bir meyve olup çay endüstrisinde çaya koku ve lezzet vermesi amacıyla kullanılmaktadır.

Ortalama 4 m boyunda bir ağaç olup esas vatani Batı Hindistan’dır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut biçiminde, 5-7 cm çapında etli kısmı ekşi lezzetli, kabuk kısmı limon sarısı renklidir. Eskiden Antalya bölgesinde geniş çapta yetiştirilmekteydi. Zamanla bu bölgede bergamotun yerini diğer turunçgiller aldı. Bergamot esansının sanayideki önemi sebebiyle yer yer tekrar yetiştirilmeye başlanmıştır. Meyve kabuklarından sıkma usulü ile Bergamot esansı elde edilmektedir. Yeşilimtırak sarı renkli, hoş kokulu ve acı lezzetli bir sıvıdır. Koku ve lezzet vermesi için çaylara da karıştırılır.